Satja - Forum ReiKi
Geneza współczesnych odmian Reiki - Wersja do druku

+- Satja - Forum ReiKi (http://reiki.fc.pl)
+-- Dział: Uzdrawiania Energią (http://reiki.fc.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: USUI REIKI (http://reiki.fc.pl/forumdisplay.php?fid=2)
+--- Wątek: Geneza współczesnych odmian Reiki (/showthread.php?tid=3)Geneza współczesnych odmian Reiki - Metatron - 04-07-2019

[Obrazek: reiki.jpg]
 ReiKi 
Słowo to posiada tak naprawdę dwa człony, REI oznaczające duszę oraz, KI - życiową energię.
W wolnym tłumaczeniu można je określić jako "energię duszy" bądź "duchową siłę".
Pochodzenie systemu sięga wczesnego Buddyzmu.
Przez tysiąclecia był praktykowany wyłącznie w buddyjskich klasztorach, niedostępny dla zwykłych zjadaczy chleb.
W końcu ze względu na swój hermetyzm został zapomniany i tam. 
Na długie lata.
Nowa historia systemu Reiki rozpoczyna się wraz z Mikao Usui który, wyrusza na poszukiwania wiedzy - odpowiedzi na jedno z pytań które usłyszał od swojego ucznia. Wiedzę w oparciu o którą buddyjscy mnisi, przekazywali życiową energię - lecząc ludzkie dolegliwości.
Wiedzę tą znalazł w starych buddyjskich księgach, w jednym z klasztorów jakie odwiedził. Księgi te podobno pochodziły z czasów pierwszych uczniów Buddy. 
Po 21 dniach ciągłej medytacji opartej na wskazówkach znalezionych w instrukcjach, osiągnął poziom inicjacji pozwalający używać ReiKi.
Tak naprawdę samo słowo ReiKi zostało użyte dopiero przez Mikao Usui. Pradawna buddyjska nazwa tego systemu nie jest znana.

Usui rozpoczyna swoją wędrówkę po Japonii. Wraz z nabytym doświadczeniem, pojawiają się również uczniowie pragnący leczyć ludzi tak jak on. 
Usui opracowuje system o nazwie Reiki Usui Shiki Ryoho oraz zakłada szkołę w Japonii. 
Z biegiem czasu placówka staje się znana a on sam wyświęca około 21 uczni na mistrzów Reiki. W skład tej grupy wchodzi Hawayo Takata która póżniej w znaczniej mierze przyczyni się do rozpropagowania systemu Reiki w stanach zjednoczonych.

W tym momencie powstają dwie linie nauczania Reiki. 
Ścieżka obrana przez Hawayo Takatę w USA i organizację The Reiki Aliance. - Skupiającą się na ReiKi dostosowanej w swojej formie do kursów.  Łatwiej przyswajalnych dla "zachodniego człowieka". 
Oraz na tradycyjną linię przekazu. Z elementami buddyzmu. 
Trzeba wziąć pod uwagę że każdy nowy Mistrz nauczał Reiki nieco inaczej. Były to czasy drugiej wojny światowej.
W dzisiejszych czasach sprawa "systemów Reiki", nie tyle co nie zdołała się ustabilizować co, jeszcze bardziej się skomplikowała. 
Przez pół wieku powstało co najmniej 50 równych odmian Reiki, dodatkowych symboli mocy, stopni inicjacji i czego tylko dusza zapragnie. 
Ludzie na całym świecie jak grzyby po deszczu doznawali objawień duchowych  - wpuszczając w obieg swoje systemy pracy z energią z lubością dodając do ich nazwy słowo Reiki. Czym było to podyktowane - nie wiem. Podejrzewam jedynie że miało to związek z zwykłą reklamą gdyż Usui Reiki stawało się naprawę popularne.  

Koniec końców - w dzisiejszych czasach mamy niezliczoną ilość technik pracy z energią, mających w swojej nazwie człon REIKI. Nie mających jednocześnie za wiele wspólnego ze szkołą Mikao Usui.
Oczywiście samo słowo Reiki jest słowem wziętym z języka Japońskiego i, jako takie nie może być zastrzeżone. Dlatego też można przyjąć że zaczęto używać go jako synonimu mającego kojarzyć nazwę potencjalnego kursu z pracą z życiową energią.
Przykładem na to może być chociażby: 
Kundalini Reiki
Gold Reiki
Celtic Reiki
Royal Stars Reiki
bądź system specjalistyczny Reiki 2 stopnia.
Szczególnie płodny jest w tym Ole Gabrielsen który co chwile wypuszcza nowe odmiany tego systemu. Oczywiście odpłatnie.