Ocena wątku:
Zioła - czas zbioru
#1
Zioła - Czas zbioru

W zależności od tego, jaki surowiec i z jakiej rośliny jest pozyskiwany, konieczne jest dostosowanie się do pory roku, w której dany składnik czynny jest w najwyższym stężeniu w konkretnym organie roślinnym. Najczęściej wykorzystywane są:
  • Zioła (Herbae) – nadziemne części roślin, pędy roślinne; należy je zbierać w czasie, gdy znajdują się w pełni rozwoju, pokryte są zdrowymi liśćmi, a na wierzchołku posiadają kwiaty w początkowej fazie rozwoju.
  • Kwiaty (Flores) – optymalną porą zbioru kwiatów jest początek kwitnienia roślin, kiedy to osiągają najwyższy poziom witalności i zawierają najwięcej składników czynnych.
  • Kwiatostany (Inflorescentia) – skupienia kwiatów na roślinie zebrane jako całość, niekiedy wymiennie stosowane określenie z kwiatami, np. kwiatostan lipy.
  • Liście (Folia ze wszystkich części roślin, ten surowiec jest najbogatszy w chlorofil, sole mineralne i związki organiczne. Zaleca się zbierać je na początku wiosny, kiedy są jeszcze młode, jasnozielone. Jeśli surowiec będzie suszony, należy zbierać go przed rozwinięciem się kwiatów.
  • Korzeń (Radix– zazwyczaj podziemna część rośliny. W korzeniach magazynowane są związki organiczne (cukry, skrobia, śluzy, garbniki, glikozydy, saponiny, alkaloidy itd.), zwłaszcza w okresie spoczynkowym. Zaleca się wykopywanie korzeni po zakończeniu wegetacji – jesienią lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pączków.
  • Kłącze (Rhizoma) – rodzaj podziemnych łodyg służących roślinie do rozmnażania i magazynowania materiałów zapasowych w okresie spoczynkowym. Kłącza tym różnią się od korzeni, że posiadają liście, które bardzo często zredukowane są do stadium drobnych łusek. Zbiór odbywa się podobnie jak korzeni – jesienią lub wczesną wiosną.
  • Pączki (Gemmae) – pąki liściowe niegdyś były często stosowanym surowcem leczniczym. Zbiera się je zimą lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się liście, w momencie kiedy są lepkie i aromatyczne.
  • Kora (Cortex) – należy ją zbierać na wiosnę, przed rozwojem liści (w korze zgromadzone są różne substancje organiczne, które są niezbędne liściom do rozwoju).
Pora dnia
W przypadku zbioru części nadziemnych najdogodniejszą porą dnia jest poranek, kiedy tylko rośliny zdążą obeschnąć z porannej rosy. 
Zbioru można dokonać aż do godzin południowych. Dobrym momentem dnia są również godziny wieczorne, do czasu zanim pojawi się wieczorna rosa.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości