Ocena wątku:
Krija Joga - podstawowe informacje.
[Obrazek: krija.jpg]

Na termin Krija Joga natknąłem się po raz pierwszy w książce "Autobiografia Jogina" autorstwa Paramahansy Joganandy.
Urzeczony książką żałowałem że, tak niesamowity i mistyczny system medytacji jest poza zasięgiem polskiego obywatela. Szkoły Krija Jogi były tylko w Indiach oraz Stanach zjednoczonych.... Ich strona była w języku angielskim a nauczyciel przyjeżdża do polski tylko raz na jakiś czas. I nie miałem bezpośredniego kontaktu do organizatorów. 
Tak było 20 lat temu. 
W dzisiejszych czasach aśramy i centra Krija Jogi ulokowane są na całym świecie. A medytacje są otwarte dla wszystkich inicjowanych przez autoryzowanych nauczycieli.
Programy wprowadzające oraz inicjacje są regularnie organizowane również w Polsce.

Jak podają, Krija-joga zaginęła przez stulecia w mrocznych wiekach i została ponownie wprowadzona w czasach współczesnych przez Mahawatara Babadżiego, który w 1861 roku przekazał ją swojemu uczniowi Lahiri Mahaśaji (1828-1895). Mistrz Mahaśaja jako pierwszy nauczał jej otwarcie w naszej epoce. 

Jednym z jego uczniów był Śri Jukteśwar (1855-1936), którego Babadźi poprosił, aby trenował w Krija Jodze Paramahansę Joganandę, jednocześnie przepowiadając jego narodziny. 
Po wielu latach Paramahansa Jogananda został wybrany przez niego aby przywiózł starożytną naukę krija-jogi na Zachód. 
W tym celu założył on w 1920 r. w Stanach Zjednoczonych organizację Self-Realization Fellowship.

Najbardziej kojarzony na świecie z Krija Jogą Mistrz Paramahansa Jogananda - ur. 5 stycznia 1893, zm. 7 marca 1952 – to indyjski Jogin, Swami (mistrz indyjskiego Zakonu Swami). 
Jego największym osiągnięciem w świecie zachodnim, było rozpowszechnienie Krijajogi. 
Napisał autobiografię pod tytułem „Autobiografia jogina”, która została przetłumaczona na ponad siedemdziesiąt języków i jest dziełem masowo inspirującym miliony ludzi do praktyki. 
Jego duchowym mistrzem był Śri Jukteśwar Giri oraz Mahawatar Babadźi (ang. Mahavatar Babaji). 

Każdy, kto chce praktykować Krija Jogę, musi przyjąć inicjację do autentycznych technik szkoły Krija Jogi bezpośrednio od Mistrza (Guru) lub, od jednego z uprawnionych przez niego mnichów czy nauczycieli (Yogachayrów). 
(W moim przypadku była to Yogacharya Petra Helwig.)1 
W linii nauczania wywodzących się od Mahavatar Babaji istnieją wprowadzające w medytację kursy jak również lekcje korespondencyjne rozsyłane pocztą tradycyjną, udostępniane przez organizację Krija Jogi. Jednak część nauczycieli udostępnia nauki i lekcje medytacji tylko poprzez żywą i osobistą obecność ucznia na praktykach. Często też jedynym nośnikiem na którym możesz utrwalić nowe wiadomości jest notatnik - a co zapiszesz to twoje.

Osoby, które chciałyby otrzymać inicjację w Krija Jogę, zachęca się do tego aby „przygotowały swoje pole” poprzez zapoznanie się z naukami Mistrzów, najlepiej takich jak sam Mahawatara Nagaradźa Krija Babadźi oraz Paramahamsa Jogananda i Śri Yukteśwar. Dobrym początkiem może  przeczytanie jednej z książek autorstwa a Paramahamsa Joganandy, Paramahamsa Hariharanandy lub najlepiej zaczynając od książki "Autobiografia Jogina" Śri Paramahamsy Joganandy. 

Seminarium Krija Jogi składa się z wykładu wstępnego (zwykle w piątek wieczorem, około 90 do 120 minut), a następnie (w sobotę) z inicjacji do praktyk. Od tego momentu techniki zwane Pierwszą Kriją - przekazywane i ćwiczone są do końca kursu. Trwającego najczęściej do późnego popołudnia w niedzielę. 

Sama pierwsza Krija jest to zbiór ćwiczeń jogicznych połączonych z technikami oddechowymi. Rozpoczynając od wyrównania energii ciała ucznia, poprzez praktykę słuchania boskiego dzwięku OM, mahamudrę - czyli ćwiczenie fizyczne połączone z odpowiednim oddychaniem, mające na celu odblokować i oczyścić energię w kręgosłupie. Oraz z praktyki właściwej - typowo wnoszącej, i oczyszczającej główne czakramy ciała.

Teraz może trochę o samych wrażeniach z prowadzonych kursów. 
Mimo że zwykle uczestniczy w nich max do 10 osób, to nie zauważyłem tam osobistego podejścia do każdego ucznia. 
Co mając przed sobą dość zaawansowane praktyki jest ogromnym minusem.
Jedne z przykładów:
Powiedzmy że na seminarium wymogiem jest to, by uczeń nauczył się słyszeć dźwięk OM.
Jednak sama nauka tej umiejętności ogranicza się do wydania polecenia by, w tej chwili w wszyscy - siedząc w ciszy słuchali boskiego dźwięku.
A jak nie słyszysz - to podobno usłyszysz z czasem. I to wszystko.
Tak samo nauka wizualizacji, sterowaniem energią podczas oddechu, rady odnośnie forsowania się podczas ćwiczeń itd.  To wszystko było bardzo skąpe i można powiedzieć podstawowo-ogólne.

Jeśli nie miałeś żadnej grupy medytacyjnej Krija Jogi pod ręką w swoim mieście to nie będziesz miał łatwo. Gdyż do wszystkich niuansów musisz dochodzić sam.
Dlatego po wszystkich moich doświadczeniach mogę powiedzieć jedno. Krija Joga to ciekawa i transformująca technika. Z mistyczną legendą wielkich mistrzów ale, - nie do praktykowania w samotności. 
Kurs da ci tylko suche podstawy i nie ma co liczyć na więcej - jeśli jakimś cudem będziesz wykonywać je dobrze to nie ma problemu. 
Jeśli źle i nie masz doświadczonej osoby która by ciebie skorygowała to, możesz narobić sobie problemów.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości